HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Softwarové problémy

V předešlých článcích našeho seriálu jsme zmínili nejčastější příčiny pomalého počítače, notebooku. Rozebrali jsme  mnoho příčin od hardwarových poruch až po konkrétní problémy se softwarem.

V posledním článku seriálu shrneme další možné softwarové problémy.

Dva Antivirové programy?

Mnoho uživatelů by si řeklo proč by ne, budu lépe chráněn.  Opak je pravdou. Více antivirových programů může razantně uškodit. Každý antivirový program používá tzv. Rezidentní ochranu, která běží na pozadí operačního systému a v případě spuštění více antivirů dojde ke kolizi a „permanentnímu souboji“ těchto rezidentních ochran.

Výběr antivirového programu by měl být úměrný hardwarové konfiguraci počítače, vlivem kompatibility běhají některé antiviry na konkrétním počítači lépe než jiné.

 

Problémy po odvirování velmi zavirovaného počítače.

Ne vždy se odvirovat počítač podaří zcela bez sebemenších problémů. Některé viry jsou velice agresivní. V některých případech, pokud svá data máme zálohovaná a v počítači není nic opravdu důležitého se vyplatí kompletně počítač smazat a nainstalovat čistý operační systém včetně ovladačů a programů. Ušetříme  hodně času a předejdeme i divnému chování operačního systému, který  byl infikován..

 

Čisté prohlížeče internetu.

Další problémy mohou být v prohlížeči, (Mozilla, Chrom, Opera, Internet Explorer, Seznam prohlížeč). Při instalaci různého freeware software, například flash player, java atp.  je nutné dávat pozor při instalaci. V mnoho případech se s těmito programy instalují tzv toolbary – doplňky prohlížeče, které mohou výrazně snížit výkon těchto aplikací při prohlížení internetových stránek.

 softwareové problémy

Správné ovladače v počítači?

 Abychom dostali z počítače výkon, kterým disponuje, je třeba mít nainstalovány správné ovladače pro veškeré komponenty v počítači. Správnost ovladačů je velice důležitá. Nejdůležitější je mít správný ovladač grafické karty. Grafická karta akceleruje otevírání veškerých oken v systému Windows.

 

 

Aplikace po spuštění ?

V předešlém článku jsme si ukázali jak zabránit nechtěnému spuštění zbytečných aplikací po startu počítače. Tento krok ušetří počítači hodně systémových prostředků, zrychlí naběhnutí systému a uvolní prostor pro další procesy. Nejčastěji může jednat o program Skype, Torrent atp.

 

Shrnutí –  jak předejít  problémům s počítačem:

  • Řádně aktualizovaný a legální operační systém

  • Legální antivirus a pouze jeden (rezidentně aktivní) v počítači

  • Pevný disk by měl být pod neustálou kontrolou, jsou na něm naše důležitá data. Navíc je častou příčinou závad.

  • Automaticky spouštět pouze nezbytně nutné aplikace po spuštění systému

  • Neinstalovat velké množství doplňků pro internetový prohlížeč

  • Správné a aktuální ovladače pro konkrétní hardware počítače.

 

25. 5. 2016 Pavel Legéň

 

Pomalý počítač? Víme jak na to! 1. Díl: Příčiny

Pomalý počítač? Víme jak na to. 2. Díl: Viry – odvirování

Pomalý počítač? Víme jak na to. 3. Díl: Po startu

Pomalý počítač? Víme jak na to. 4. Díl: Vadný pevný disk?