Vadný pevný disk:
O pevném disku a možné poruše jsme již v předešlém článku informovali. Dnes si probereme detailněji jak zjistit vadný disk. V některých případech se projevuje vadný pevný disk tzv. “modrou smrtí“, neboli BSOD. Operační systém potom nenajede, nebo spadne a hlásí chybovou hlášku.
Nejčastější vady disků jsou:
- Vadné sektory
- Vadné hlavičky (čtecí zařízení)
- Vadná elektronika
- Vadné kabely
- Vadné sektory
Jak zjistíme vadné sektory?
Existuje mnoho utilit, nejlepší utilitou pro online monitoring je utilita Hard disk sentinel. Stačí si odpojit problémový disk a připojit k živému počítači a provést kontrolu pomocí programu.
hdd sentinel prověří pevný disk
HDD sentinel pracuje tak, že si načte tzv. S.M.A.R.T. paměť pevného disku. Tuto paměť má každý pevný disk a ukládá si sám o sobe zdraví a informace o povrchu a stavu.
Může se stát, že máme vadné sektory ale nejsou ještě zapsané ve smart paměti. Pokud se zdá, že je počítač velice pomalý a nereaguje tak, jak by měl, je nutné zkontrolovat stav sektorů jeden po druhým určenou utilitou.
Na testy jednotlivého sektoru, dokonce i prodlevy ve čtení se hodí utilita zvaná HDD regenerátor .
Síla tohoto programu je v tom, že pokud máte třeba jen 2 vadné sektory, dokáže přemapovat a disk je nebude již používat.
Obvykle se tím prodlouží život o nějaký čas, ale pokud již jednou jsou na disku vadné sektory, je jisté, že se časem ukáží další.
- Vadné hlavičky
K poškození hlaviček disku může dojit hned několika způsoby. Stává se u externích disků, velice často otřesem, upadnutím dojde k poškození / utržení / zaseknutí hlaviček.
Může se porucha stát i přepětím. Tím se zničí předzesilovač hlav disku.
Klasický projev poškození hlaviček disku je, že po zapnutí počítače / externího disku disk klape / cvaká a není ani viditelný počítačem.
- Vadná elektronika pevného disku
V tomto případě se pevný disk tváří jako mrtvý. Není detekován BIOS systémem, ani v případě externího disku operačním systémem. Tento stav není tak závažný jako utržené hlavičky.
Disk by se dal dát do pořádku za předpokladu, že budeme mít k dispozici identickou elektroniku. V dalším kroku je nutné přendat EEPROM paměť, která nese informace o kalibraci hlaviček, respektive geometrii disku, a ta je pro každý disk unikátní.
- Vadné kabely
Dost často se stává, že je datový kabel „unaven“ a nepřenáší data tak, jak by měl.
Osobní zkušenost mám ještě z dob operačního systému Windows XP, kdy vadný kabel způsoboval nepředvídatelné chování systému, vyřešila výměna problém se stabilitou, pády a nepředvídatelným chováním.
Závěrem bych však rád opět zmínil důležitost zálohování dat, kterou jsme zmínili v předešlém článku/.
23.7.2016 Pavel Legéň