HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Pokusíme se zodpovědět základní otázku, z pohledu změn a zlepšení / zhoršení která přináší Windows 10. Popsat všechny změny oproti starším verzím Windows nestihneme v jednom článku, ale zkusíme se zaměřit na pár z nich.

Start Menu Windows 10

Ve Windows 10 je integrované start menu stejně jako ve Windows 7, má však oproti “sedmičkám” pár vylepšení. Menu je rozdělené na dvě části, kromě klasického zobrazení je v pravé části ještě oblast s ikonami (“metro“ ve Windows 8), které můžeme upravit dle vlastního přání. Tato úprava opravdu hodně zrychlí práci s Windows. V levé části máme, klasickou možnost vybrat z posledních spuštěných programů nebo vybrat volbu “Všechny aplikace”. Výsledek je přehledné menu oproti starším verzím trošku nezvyklé, ale po chvilce práce je jednoznačně lepší. Pozn.: Pro konzervativní uživatele v případě že si s ním chvilku pohrajete můžete mít menu téměř identické jako ve Windows 7.

windows 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows Store

To, co bylo ve Windows 8 považováno za absolutní pokrok,  bylo nakonec poměrně velkým propadákem – Windows Store. Aplikací nebylo mnoho a jejich spouštění nakonec vyvolávalo přepnutí do celé obrazovky a jejich optimalizace byla také poměrně neúspěšná. S Windows 10 se dostalo aplikacím optimalizace  a Windows Store se tak přiblížil Appstore od společnosti Apple. Spouštění aplikací většinou probíhá v okně a jsou na to připravené, nedochází k “trhání obrazu, zbytečnému vytížení procesoru”, jsou prostě lépe zpracované.

windows store

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hardwarové požadavky Windows 10

Ano, není potřeba super počítač. Windows 10 funguje obdivuhodně plynule i na starším počítači . Váš počítač ještě nepatří do starého železa, pokud máte možnost zdarma provést upgrade z Windows 7, budete opravdu příjemně překvapeni. Samozřejmě doporučujeme větší paměť, ale i na strojích s 2GB operační paměti Windows 10 funguje plynule. Bohužel ne všechny starší periferie budou fungovat korektně, zvláště pak tiskárny a skenery, před upgradem si radši zkontrolujte zda jsou ovladače pro vaše zařízení.

Ovládání – klávesové zkratky

Oproti Windows 7 je dobré se naučit pár klávesových zkratek.

Bez nich se sice obejdete, ale pokud je budete používat, neuvěřitelně si zrychlíte a ulehčíte  spouštění aplikací a ovládání vám bude připadat jednodušší.

klávesa Windows  +Tab –   otevře přehled spuštěných programů

klávesa Windows  + M  –  minimalizuje všechny aplikace na lištu

klávesa Windows      – přivolání start menu

klávesa Windows +Ctrl+D    – přidání další “virtuální” plochy

klávesa Windows +Ctrl+F4    – zavření “virtuální” plochy

Virtuální plochy

Jsou užitečné pro  uživatele, kteří chtějí mít pořádek v aplikacích, nebo využívají více monitorů.

Tato vlastnost vám umožní vytvářet si další “plochy”, na kterých můžete spouštět další aplikace. Spousta lidí je ocení, pokud chtějí mít na jedné obrazovce tabulky a třeba text na druhé ploše. Ideální je pak pro účetní, které mají na jedné ploše účetnictví a na druhé pomocné programy.

klávesa Windows +Ctrl+D    –  přidání další “virtuální” plochy

klávesa Windows +Ctrl+F4    – zavření “virtuální” plochy

klávesa Windows  +Ctrl+šipka doprava   – přesouvání mezi virtuálními plochami

windows 10

 

 

 

 

Jak je vidět Windows 10  z pohledu uživatele Windows 10 je dobrou volbou, většina věcí funguje báječně, navíc Microsoft po dlouhé době dal na oprávněnou kritiku uživatelů a opravdu vylepšil start menu. Přidal spoustu novinek o kterých jsme si ještě ani neřekli, mezi ně patří třeba Action centrum a Cortana, univerzálnost aplikací (pro uživatele, PC, tabletů a telefonů) a poslední dobou obrovský potenciál v Microsoft Continuum. O těchto vychytávkách zase někdy příště.

Pohledem autora:

Můj osobní názor je takový, že pokud máte možnost provést zdarma upgrade na Windows 10 z Windows 7 nebo 8, určitě bych ho provedl, protože prostě

Windows 10 poběží lépe i na starších počítačích a po chvilce používání jsou intuitivní a jednoduché na ovládání. Dalším důvodem, je časově omezená nabídka na upgrade zdarma do 28.7.2016. Provésat upgrade je jednoduché, v některém z příštích článků si ukážeme jak provést upgrade jako čistou instalaci, který potřebuje menší přípravu.

 

Pavel Píša

ceskybrod.net