HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Všichni určitě známe situaci, kdy zapneme počítač, chceme si přečíst emaily ve své schránce, začít ihned pracovat a namísto toho čekáme  … čeeekááááme …. a čeeekáááme … dloooooouuuuuuhé minuty, než vůbec počítač nastartuje do operačního systému.  Dlouhé chvilky si krátíme kávou, čajem, obědem, abychom vyplnili čas,  o který nás pomalý počítač okrádá.

Většina prodejců výpočetní techniky by Vás s tímto problémem hned odbyla s tím, že je již zastaralý, a je již čas na investici do nového. Je ale vždy nutné počítač vyhodit a koupit si nový? Ne vždy je to jen otázka peněz. Vyladění nového počítače zabere zejména spoustu času, tedy vyladění do stavu, kdy máme zpět všechny programy a data přesně tak, jak jsme byli zvyklí na původním počítači, pokud to vůbec lze. Upřímně řečeno, i když to zřejmě není obchodnicky ideální strategie, ne vždy doporučujeme koupit nový počítač,  často si s tímto problémem dokážeme poradit na našem servisním pracovišti. V následujícím seriálu se s vámi podělíme o informace a postupy, které jsme odhalili a vypilovali během naší více než desetileté praxe.

akční tablety, notebooky, mobily

U počítačů, které běží na operačním systému Windows XP, Windows Vista, by bylo záhodno opravdu o výměně uvažovat.  Ne snad kvůli tomu, že by systém nefungoval, ale zejména kvůli bezpečnosti, tyto starší systémy mají stále řadu bezpečnostních děr jež ale už nikdo nezáplatuje. Pokud takový počítač slouží konkrétnímu účelu a není připojen do internetu, je to v pořádku. Pokud je připojen do internetu, rozhodně ho nelze považovat za bezpečné úložiště dat či zařízení pro bankovní transakce v internetovém bankovnictví.

U počítačů s instalovaným operačním systémem Windows 7 a vyšším ve většině případů výměna není nutná, lze je zrychlit.

Než se dostaneme k otázkám a odpovědím, jak dát svůj počítač do pořádku,  shrňme si pár základních faktů, které probereme v několika článcích.

To, že Windows, internet a programy nefungují tak, jak mají, jsou neuvěřitelně pomalé, může mít různé příčiny. Pojďme si je rozebrat blíže.

Nejčastější problémy pomalých počítačů:

  1. Zavirovaný počítač.
  2. Nabaleno velké kvantum programů se zapnutím hned po startu počítače.
  3. Hardwarový problém
  4. Jiný softwarový problém

V příštím díle si tedy rozebereme, jak se zbavit nezvaného hosta v počítači, zkušenosti z reálné praxe, a shrneme si kvalitu nejběžnějších antivirových programů od těch s licencí zdarma až po placené antiviry.

 

6. 4. 2016 Pavel Legéň

Pomalý počítač? Víme jak na to. 2. Díl: Viry – odvirování