HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Vadný pevný disk ?

Dost často se tento problém projevuje pomalým startem operačního systému, kde se operační systém snaží přečíst své důležité soubory, ale nedaří se mu je načíst díky mechanickému poškození pevného disku. Podle rozsahu poškození pevného disku se někdy  operační systém nenačte vůbec.

Vadný pevný disk a ztráta dat je strašák náš všech. Spousta uživatelů si říká, „mě se to přece nemůže stát“, ale jakmile nastane porucha na pevném disku, je malér na světě. Pryč jsou nejen fotky z dovolené, videa, ale taky faktury, školní a pracovní věci, které nejsou zálohované.

.

Jak hlídat svůj pevný disk a předejít tomuto problému?

Kupodivu velice snadno.

Existuje  mnoho nástrojů, my si zde ukážeme jeden velice pohodlný a přehledný software.

Hard Disk Sentinel, ke stažení je i na www.slunecnice.cz  (jde i stáhnout ve verzi Home )

S tímto programem dokážeme online monitorovat stav pevného disku, teplotu, jeho počet start / stop cyklů, dobu provozu a jeho odhadovanou životnost.

Obecně platí, jakmile se zdraví začne snižovat, i konkrétně o 1%, je nejlepší řešení okamžitě nechat pevný disk vyměnit včetně klonování.

vadný disk diagnostika

 

 

Nechcete přijít o svá důležitá data? Musíte správně zálohovat. Jak ?

Většina uživatelů nezálohuje vůbec. Někteří zálohují, ale špatně.  Základní optimální varianty zálohování:

  • Na externí disk, na který data zálohuji, externí disk odpojíme a uklidíme na bezpečné místo, aby nedocházelo k otřesům – Disk je mechanický a může dojít nárazem k poškození ploten, kde jsou uloženy data.
  • Na USB Flash disk doporučujeme pro jistotu zálohovat na dvě různé „flešky“. A vyhradit je jen pro tuto zálohu, tedy zazálohovat a bezpečně uložit, nepoužívat k jinému účelu. Vhodné pro menší objemy důležitých dat.
  • Na síťový disk (pokud má raid 1 pole a 2 disky, kde oba mají stejný obsah dat při případném výpadku jednoho z disků)
  • Do Cloudu, kde „nemůže“ dojít ke ztrátě dat. – Cloud je online úložiště. Dropbox, Onedrive atp

 

V případě, kdy zálohujeme na externí pevný disk je dobré, mít zálohovaná data jak v počítači, tak na externím disku, tedy nejméně na dvou místech současně. Ideálně na třech. Může se stát, že dojde na externím disku k poruše, přepětí na USB a data jsou pryč, respektive někdy je možno je obnovit, avšak obnovení dat specializovanou recovery firmou může stát až desítky tisíc korun.

 

Od Windows 7 existuje i možnost zálohování dat tzv. miroringem. Tzn. Můžeme v počítači mít dva stejné pevné disky a nastavíme, aby se obsah automaticky synchronizoval z jednoho disku na disk druhý.

 

windows 7 pevný disk mirroring

Pokud  na svém  disku objevíte „zdraví“ méně než 100%, určitě na nic nečekejte. Jestliže se na řešení svépomocí necítíte, zastavte se u nás. Obsah vašeho disku kompletně přeneseme na nový disk. Používáme sofistikované nástroje pro záchranu, obnovení a zrcadlení pevných disků.

Kontrolu a diagnostiku pevného disku provádíme automaticky téměř při všech servisních zákrocích a opravách počítačů a notebooků.

 

12. 5. 2016 Pavel Legéň

 

 

Pomalý počítač? Víme jak na to! 1. Díl: Příčiny

Pomalý počítač? Víme jak na to. 2. Díl: Viry – odvirování

Pomalý počítač? Víme jak na to. 3. Díl: Po startu

Pomalý počítač? Víme jak na to. 5. Díl:Softwarové problémy, závěr