HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Pomalý počítač:

Další brzda: Aplikace po startu operačního systému.

Jednou z možných příčin proč je máme pomalý počítač je automatické spouštění velkého množství aplikací při startu počítače, které často ani nepoužíváme.Každý z nás zná situaci, kdy zapne počítač a čeká, než se spustí veškeré aplikace, které jsou zobrazeny v pravém dolním rohu.

Existuje několik  metod, jak urychlit start operačního systému. Některé aplikace se spouštějí zcela zbytečně a jejich start po startu operačního systému není žádoucí. Dají se spustit kdykoli, pokud jsou třeba. Pustíme se tedy do další fáze čištění počítače. K tomuto kroku využijeme program AUTORUNS od společnosti Microsoft.  Důležité je aplikaci spustit jako správce, abychom mohli smazat nepotřebné položky.

Aplikace má mnoho záložek. Zaměříme se na záložky LOGON, Explorer, Internet explorer, Scheduled Tasks, Services, Drivers.

Záložka LOGON:

Obsahuje aplikace po spuštění. V tomto případě z programů spouštěných po startu můžeme smazat Itunes helper, SunJavaUpdate. Obecně můžeme i smazat položky, kde se píše „File not found“. Zde se operační systém odkazuje na aplikace, které v počítači nejsou a  a zbytečně je vyhledává.

pomalý počítač zrychlíme když vypneme nepoužívané aplikace po startu systému

Záložka Explorer:

Záložka Explorer obsahuje doplňky, aplikace a toolbary, které brzdí  Explorer (průzkumník souborů) v počítači (Pozor, nepleťme si s Internet Explorerem, to je internetový prohlížeč).

Například od Winraru, Winzipu, Office, Java, Skype atp.  Odstraněním některých dojde ke zrychlení prohlížecího okna.

2-600

Záložka Internet Explorer:

Na této záložce můžeme odstranit velké kvantum rozšíření pro prohlížeč  Internet Explorer. Bývají zde například AVG Toolbar, Google toolbary  a jiné, které Vás odkazují na různé  stránky a nebo Vám mění neustále domovskou stránku. Odstraněním nepotřebných rozšíření se Vám podstatně zrychlí start prohlížeče a práce s internetem.

pomalý počítač zrychlíme když vypneme nepoužívané aplikace po startu systému

Záložka Scheduled tasks:

U těchto záložek musíte být  velmi opatrní. Odebrání některé důležité systémové položky může zapříčinit poškození / pády operačních systémů. Kde se vyskytuje u položky „not found“, může být smazána. V některých případech se také  v services, drivers  může ukrývat virová nákaza je nutné odebrat některé položky, ale nepouštějte se do toho, pokud naprosto jistě nebudete vědět co, a proč děláte.

pomalý počítač zrychlíme když vypneme nepoužívané aplikace po startu systému

 

Alternativa k Autoruns, kterou  máte v počítači již nyní

Alternativou  programu AUTORUNS i když ne tak propracovanou  je MSCONFIG od Microsoftu, který je součástí windows a spustíme ho napsáním do příkazu „spustit“ v menu Start:

pomalý počítač zrychlíme když vypneme nepoužívané aplikace po startu systému

 

 

Pomocí msconfig také dokážeme zakázat aplikace po spuštění, ale není tak podrobný jako AUTORUNS. Některé virové nákazy dovedou taky napadnout program msconfig.

Zajímavá je pro nás záložka Spuštění počítače. Po otevření upřesnit možnosti můžeme nastavit maximální systémové prostředky počítače pro spuštění operačního systému Windows. Platí od verze Windows XP až po verzi Windows 10. Urychlíme tím start počítače. Následně můžeme zkontrolovat a případně vypnout programy v záložce Po spuštění.  Případně nechtěné služby a viry se často skrývají pod záložkou Služby

 

msconfig editace po spuštění operačního systému

 

Další možnosti zrychlení si probereme zase příště. V případě, že se na aplikaci výše popsaných postupů sami necítíte a přesto chcete počítač zrychlit, můžete se u nás s počítačem zastavit.

4. 5. 2016 Pavel Legéň

 

Pomalý počítač? Víme jak na to! 1. Díl: Příčiny

Pomalý počítač? Víme jak na to. 2. Díl: Viry – odvirování

Pomalý počítač? Víme jak na to. 4. Díl: Vadný pevný disk?