13 dubna

0 comments

Pomalý počítač? Víme jak na to. 2. Díl: Viry – odvirování

By blog

13 dubna, 2016


Určitě se každý z vás setkal se zavirovaným počítačem. Spustíte prohlížeč, kliknete na email a v  ihned se začne zobrazovat otravná reklama z katerogie 18+ nebo “čínské znaky”, případně vyskakující reklamy všeho druhu. To dokáže člověka pěkně naštvat, ale i otrávit. Odvirování, tedy odstranění nezvaného návštěvníka není vždy snadný úkol. I zdatného IT odborníka  někdy dokáže virus  nepěkně potrápit.

Virových nákaz po světě internetu lítá nepřeberné množství. Je třeba občas se i zamyslet nad tím, zda počítač má kvalitní antivirový program a zda je dostatečně  zabezpečený váš počítač (poslední aktualizace windows, legální windows atp.). V minulosti jsme vás informovali i o viru, který se poslední dobou šíří prostřednictvím elektronické pošty, přičemž odesílatel se vydává za vlastníka e-mailové schránky (kterým ale není).

máme řešení a alternativy za Windows XP

 

 

 

 

 

 

Žádný antivirový program  však nedokáže váš počítač ochránit vždy na 100%. Dalo by se to přirovnat k chřipce, před kterou Vás neochrání ani očkování. Jen vám její průběh zmírní. Všeho otravného  se ale antivirem nezbavíte, zvláště reklam v prohlížeči. Kritické období z hlediska uživatele je doba mezi tím, kdy se začne virová nákaza šířit a kdy je vydána aktualizace antivirového programu. Pokud antivir zcela novou nákazu ještě nezná, zpravidla vás před ní neuchrání. To je důvod proč není vždy 100% účinný. Může se tak stát, že si nakazíte počítač, po několika desítkách hodin či dnech se zaktualizuje antivir a “uvidí” nový aktivní virus, odstraní jej, ale mezitím virus už dokázal napáchat škody na vašich datech či stihl ukrást citlivé informace.

Existuje mnoho antivirových programů. Některé jsou lepší, jiné horší. Například:

AVG, AVAST, Kaspersky antivirus, Comodo, TrendMicro, Avira ….

V naší dlouhodobé praxi v  oboru oprav výpočetní techniky a obecně softwarových zásahů v počítači se nejlépe osvědčil antivirus ESET NOD32.  Výhoda tohoto softwaru oproti třeba konkurenčnímu AVG spočívá i v tom, že nezatěžuje tolik počítač a ten má díky tomu dostatek prostředků k tomu, aby se s ním dalo v průběhu antivirového testu pracovat.

Občas se objevují i případy, kdy uživatel počítače má nainstalovány 2 a více aktivních antivirů. Tento postup spíš škodí než by pomáhal. Dochází k nadměrnému vytížení počítače rezidentními ochranami všech antivirových programů a počítač je  nepoužitelný. V tomto případě neplatí více = lépe.

Z kategorie zdarma se dobře jeví i AVAST, který má i placenou verzi, která má lepší podporu aktualizace virových definic.

Ještě poznámka k antivirům: Občas lidé ve snaze ušetřit používají “cracknuté” verze placených antivirů. Téměř vždy jsou však tyto “cracky” a jimi “upravené” antivirové programy sami napadeny virem a šíří virovou nákazu! (A pochopitelně váš počítač nijak nechrání).

 

Jenomže ani antivirus není všemocný a občas ani vyskakující reklamu nezlikviduje. Často bývá malware součástí programů ke stažení zdarma. Abychom se zbavili zákeřného softwaru v počítači, potřebujeme “kladivo” na malware. Malware je jiný výraz pro virus, který má podobu počítačového programu a je primárně určený ke vniknutí do cizích počítačů s cílem poškodit, zablokovat, dostat se do bankovního účtu vlastníka počítače a podobně.

 

užitečná utilita
Internet – AntiMalware od Malwarebytes

 

 

 

 

 

 

 

Pro tento typ virové nákazy se nám  dlouhodobě osvědčil program Malwarebytes, který se dá stáhnout i v licenci zdarma. Tento program je velice účinný k odstranění havěti z registrů počítače. Služeb počítače a v neposlední řadě z prohlížečů.

Někdy Malwarebytes nedokáže úplně všechno odstranit. Na úplné dočištění počítače je velmi šikovný software Adwcleaner, který dočistí zbytky, které zbyly v počítači.

utilita k dočištění počítače

 

 

 

 

 

 

 

 

Na konci testu je i programem vysvětleno jak předejít z větší části problémům s viry.

Dalo by se to shrnout v několika krocích:

  1. Navštěvovat internetové stránky známé, kde je riziko nákazy minimální.
  2. Mít aktualizovaný a legální operační systém.
  3. Mít legální, aktivní a pravidelně aktualizovaný antivirový program.
  4. Stahovat programy, případně data z ověřených zdrojů.
  5. Pro výzvách o instalace v prohlížečích být pozorný a neinstalovat, co neznáte.
  6. Vyhýbat se stránkám s erotickým obsahem zdarma.

 

V případě, že je tento postup na vás složitý, nebo si netroufáte na něj netroufáte, stavte se s počítačem na našem servisním středisku.

V následujícím díle si probereme jak odstranit nabalené aplikace po startu počítače.

 

13. 4. 2016 Pavel Legéň

 

Pomalý počítač? Víme jak na to! 1. Díl: Příčiny

Pomalý počítač? Víme jak na to. 3. Díl: Po startu

 

 

About the author

Připojení k internetu, televize, telefon, pevná linka v obcích Břežany II, Bříství, Bylany, Černíky, Český Brod, Doubravčice, Hradešín, Chotouň, Chrášťany, Klučov, Kostelec n. Čer.lesy, Kounice, Kozojedy, Krupá, Kšely, Kubšovka, Lstiboř, Masojedy, Mrzky, Nová Ves II, Poříčany, Přehvozdí, Přistoupim, Rostoklaty, Skramníky, Štolmíř, Tatce, Tismice, Třebestovice, Třebovle, Tuchoraz, Velenka, Vrátkov

You might also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Never miss a good story!

 Subscribe to our newsletter to keep up with the latest trends!