HOTLINE 777 033 377 (Denně 9:00 - 21:00) - Bezplatná infolinka 800 880 888 Po-Pá 9:00 - 17:00 info@msc-net.cz

Určitě se každý z vás setkal se zavirovaným počítačem. Spustíte prohlížeč, kliknete na email a v  ihned se začne zobrazovat otravná reklama z katerogie 18+ nebo „čínské znaky“, případně vyskakující reklamy všeho druhu. To dokáže člověka pěkně naštvat, ale i otrávit. Odvirování, tedy odstranění nezvaného návštěvníka není vždy snadný úkol. I zdatného IT odborníka  někdy dokáže virus  nepěkně potrápit.

Virových nákaz po světě internetu lítá nepřeberné množství. Je třeba občas se i zamyslet nad tím, zda počítač má kvalitní antivirový program a zda je dostatečně  zabezpečený váš počítač (poslední aktualizace windows, legální windows atp.). V minulosti jsme vás informovali i o viru, který se poslední dobou šíří prostřednictvím elektronické pošty, přičemž odesílatel se vydává za vlastníka e-mailové schránky (kterým ale není).

máme řešení a alternativy za Windows XP

 

 

 

 

 

 

Žádný antivirový program  však nedokáže váš počítač ochránit vždy na 100%. Dalo by se to přirovnat k chřipce, před kterou Vás neochrání ani očkování. Jen vám její průběh zmírní. Všeho otravného  se ale antivirem nezbavíte, zvláště reklam v prohlížeči. Kritické období z hlediska uživatele je doba mezi tím, kdy se začne virová nákaza šířit a kdy je vydána aktualizace antivirového programu. Pokud antivir zcela novou nákazu ještě nezná, zpravidla vás před ní neuchrání. To je důvod proč není vždy 100% účinný. Může se tak stát, že si nakazíte počítač, po několika desítkách hodin či dnech se zaktualizuje antivir a „uvidí“ nový aktivní virus, odstraní jej, ale mezitím virus už dokázal napáchat škody na vašich datech či stihl ukrást citlivé informace.

Existuje mnoho antivirových programů. Některé jsou lepší, jiné horší. Například:

AVG, AVAST, Kaspersky antivirus, Comodo, TrendMicro, Avira ….

V naší dlouhodobé praxi v  oboru oprav výpočetní techniky a obecně softwarových zásahů v počítači se nejlépe osvědčil antivirus ESET NOD32.  Výhoda tohoto softwaru oproti třeba konkurenčnímu AVG spočívá i v tom, že nezatěžuje tolik počítač a ten má díky tomu dostatek prostředků k tomu, aby se s ním dalo v průběhu antivirového testu pracovat.

Občas se objevují i případy, kdy uživatel počítače má nainstalovány 2 a více aktivních antivirů. Tento postup spíš škodí než by pomáhal. Dochází k nadměrnému vytížení počítače rezidentními ochranami všech antivirových programů a počítač je  nepoužitelný. V tomto případě neplatí více = lépe.

Z kategorie zdarma se dobře jeví i AVAST, který má i placenou verzi, která má lepší podporu aktualizace virových definic.

Ještě poznámka k antivirům: Občas lidé ve snaze ušetřit používají „cracknuté“ verze placených antivirů. Téměř vždy jsou však tyto „cracky“ a jimi „upravené“ antivirové programy sami napadeny virem a šíří virovou nákazu! (A pochopitelně váš počítač nijak nechrání).

 

Jenomže ani antivirus není všemocný a občas ani vyskakující reklamu nezlikviduje. Často bývá malware součástí programů ke stažení zdarma. Abychom se zbavili zákeřného softwaru v počítači, potřebujeme „kladivo“ na malware. Malware je jiný výraz pro virus, který má podobu počítačového programu a je primárně určený ke vniknutí do cizích počítačů s cílem poškodit, zablokovat, dostat se do bankovního účtu vlastníka počítače a podobně.

 

užitečná utilita

Internet – AntiMalware od Malwarebytes

 

 

 

 

 

 

 

Pro tento typ virové nákazy se nám  dlouhodobě osvědčil program Malwarebytes, který se dá stáhnout i v licenci zdarma. Tento program je velice účinný k odstranění havěti z registrů počítače. Služeb počítače a v neposlední řadě z prohlížečů.

Někdy Malwarebytes nedokáže úplně všechno odstranit. Na úplné dočištění počítače je velmi šikovný software Adwcleaner, který dočistí zbytky, které zbyly v počítači.

utilita k dočištění počítače

 

 

 

 

 

 

 

 

Na konci testu je i programem vysvětleno jak předejít z větší části problémům s viry.

Dalo by se to shrnout v několika krocích:

  1. Navštěvovat internetové stránky známé, kde je riziko nákazy minimální.
  2. Mít aktualizovaný a legální operační systém.
  3. Mít legální, aktivní a pravidelně aktualizovaný antivirový program.
  4. Stahovat programy, případně data z ověřených zdrojů.
  5. Pro výzvách o instalace v prohlížečích být pozorný a neinstalovat, co neznáte.
  6. Vyhýbat se stránkám s erotickým obsahem zdarma.

 

V případě, že je tento postup na vás složitý, nebo si netroufáte na něj netroufáte, stavte se s počítačem na našem servisním středisku.

V následujícím díle si probereme jak odstranit nabalené aplikace po startu počítače.

 

13. 4. 2016 Pavel Legéň

 

Pomalý počítač? Víme jak na to! 1. Díl: Příčiny

Pomalý počítač? Víme jak na to. 3. Díl: Po startu