27 června

0 comments

Modrá obrazovka smrti – BSOD – Čím to je? 1. Díl: Vadná operační paměť

By blog

27 června, 2016


Nejčastější příčinou modré smrti Windows je vadná operační paměť. Existuje několik způsobů, jak zjistit její bezvadnou funkčnost.

Jedna z možností jak otestovat pamět je použití programu Memtest, který se dá stáhnout na oficiálních stránkách. http://www.memtest.org/

Memtest je nejrozšířenější testovací nástroj, kterým jsou vybaveny i  live linuxové distribuce, například  Ubuntu , Slax .

Memtest dokáže odhalit vadnou paměť. Ke kontrole paměti používá dva algoritmy.  První  je  Moving inversion, druhý je modulo-x.

Moving inversion:

Testuje paměť v 5ti krocích. Od naplnění paměti datovým vzorkem, přes kontrolu vzorku a  následně zvýší adresu paměti a pokračuje dále.

Modulo-X

Zabývá se problémem cache a bufferingu.

Na každou dvacátou pozici je zapsán vzorek, na  ostatní pozici 0-19 je zapsán doplněk a celý proces se opakuje a následně se kontroluje 20tá pozice zda se nezměnila. Následně se posouvá test o další pozice.

Ukázka vadné paměti v memtestu.

 

vadná paměť

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příště se podíváme na detailní kontrolu pevného disku více nástroji

24. 6. 2016 Pavel Legéň

Modrá obrazovka smrti – BSOD – Čím to je? – Úvod

About the author

Připojení k internetu, televize, telefon, pevná linka v obcích Břežany II, Bříství, Bylany, Černíky, Český Brod, Doubravčice, Hradešín, Chotouň, Chrášťany, Klučov, Kostelec n. Čer.lesy, Kounice, Kozojedy, Krupá, Kšely, Kubšovka, Lstiboř, Masojedy, Mrzky, Nová Ves II, Poříčany, Přehvozdí, Přistoupim, Rostoklaty, Skramníky, Štolmíř, Tatce, Tismice, Třebestovice, Třebovle, Tuchoraz, Velenka, Vrátkov

You might also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Never miss a good story!

 Subscribe to our newsletter to keep up with the latest trends!